200 éve született Jókai Mór. Az első rendszeresen olvasó magyar nőnemzedékek kedvenc szerzője a férfiírók között (talán azóta is) példátlan érdeklődéssel fordult a nők felé. A ma róla élő képet nagyrészt a nőrokonai emlékezéseiből sarjadt legendák alakították ki. Jókai és a nők viszonyával foglalkozik Szécsi Noémi új könyve, amely számos ritkán látott dokumentummal és színes képpel – festménnyel, korabeli fotográfiával – vezet be bennünket az író és nőrokonai színes és nemegyszer ellentmondásos világába.
Anyja, első és második felesége, unokahúgai és nevelt lányai úgy formálták az író életét, hogy közben ki is voltak szolgáltatva neki. Ezek a nők a főszereplői Szécsi Noémi könyvének: Hogyan látta Jókait, életét, irodalmi törekvéseit és sikereit az anya, Pulay Mária, a két feleség, Laborfalvi Róza és Nagy Bella, az unokahúg, Váli Mari, és a fogadott lányok, Jókay Jolán és Jókai Róza. A könyvből az is kiderül, hogy ezek a nőalakok miként hatottak Jókai írói világára. Mit írt meg százszor, és miről nem akart tudomást venni az a férfi, aki egykor milliók tudatát formálta a műveivel? S hogyan akartak megjelenni életének főszereplői a nagy író legendájában?
„Ez a könyv abból a törekvésből fakad, hogy szerettem volna az olvasók elé tárni az általam megismert Jókait, azzal a kontextussal együtt, amely számomra is csupán az elmúlt évtizedben nyílt meg a célzottan nőtörténeti kutakodásaim során” – olvasható Szécsi Noémi könyvhöz írt utószavában.
Így a legendaoszlató tárgyilagossággal megírt kötet egyszerre nőtörténeti olvasmány, Szécsi Noémi Jókai-rajongásának története és a legendás író életéről szóló „Jókai-regény”.
Szécsi Noémi Jókai és a nők című könyvét az író 200. születésnapján, február 18-án 17 órakor mutatják be a Magvető Caféban.
|